Cyna na Skupie Złomu: ciekawy metal o dużym znaczeniu i wartości

Cyna na Skupie Złomu: Niezwykle ciekawy o dużym znaczeniu i wartości.

Kiedy myślimy o skupie złomu, często pierwsze skojarzenia to złom stalowy, aluminium czy miedź. Ale czy wiesz, że cyna również odgrywa kluczową rolę w recyklingu i metalurgii? Ta mało doceniana metaliczna perła ma wiele zastosowań i wysoką wartość. 

Trochę historii

Cyna została wynaleziona w starożytnych Chinach, a dokładna data jej wynalezienia nie jest dokładnie znana. Jednak pierwsze znane użycie cyny w Chinach datowane jest na okres dynastii Zhou (około XI wieku p.n.e.). W tym czasie cyna była używana głównie do produkcji broni, narzędzi oraz naczyń do gotowania i przechowywania żywności. Cyna odgrywała również istotną rolę w rozwoju technologicznym i kulturowym starożytnych Chin, zapewniając trwałe i użyteczne przedmioty dla społeczeństwa.

 

 

Historia cyny

W Europie cynę pierwsi zaczęli używać rzymianie do produkcji broni, monet i rzeźb. Dzięki niskiej temperaturze topnienia, elastyczności, łatwości w obróbce cyna szybko zawładnęła sercami Europejczyków. Zaczęto używać jej również do budowy kanalizacji oraz naczyń kuchennych. W XVIII wieku zapoczątkowano stosowanie cyny do produkcji luster, ze względu na swoją zdolność do tworzenia gładkiej powierzchni i odbijania światła. 


Jedną z ciekawszych historii dotyczących cyny jest to, że miała ona wpływ na jedzenie przez Europejczyków pomidorów. Przez dobre 200 lat w Europie obawiano się jedzenia pomidorów. Uważano je za trujące. Wiele czasu upłynęło, zanim odnaleziono prawdziwą przyczynę problemu – wcale nie pomidory, a cynowe talerze używane przez zamożnych Europejczyków. Kwas z pomidorów był na tyle silny, że uwalniał ołów z naczyń, prowadząc do zatrucia ołowiem i ostatecznie śmierci.

Czasy Obecne

Współczesne użycie cyny jest bardzo wszechstronne i obejmuje wiele różnych dziedzin i sektorów gospodarki. Cenę używa każdy z nas często nawet nie wiedząc o tym. Głównie cynę stosuje się jako dodatek stopowy do metali tworząc za jej pomocą stopy brązu, aluminium z cyną, czy też ołowiu z cyną. Dzięki niskiej temperaturze topnienia, elastyczności i ciągliwości produkuje się z niej elementy wymagające precyzji i szczegółowych detali. Dodatkowo jest ważnym metalem w procesach takich jak skup cyny, gdzie jej wartość recyklingowa jest szczególnie doceniana.

Cyna, mimo że jest stosunkowo mało znana, ma wiele fascynujących zastosowań w różnych dziedzinach. Oto kilka z nich:

  • Elektronika: Cyna jest powszechnie stosowana w przemyśle elektronicznym do lutowania. Dzięki swojej niskiej temperaturze topnienia i doskonałym właściwościom przewodzącym, cyna umożliwia łączenie elementów elektronicznych na płytach drukowanych, układach scalonych oraz do produkcji obudów mikroprocesorów czy komponentów układów elektronicznych
  • Opakowania Żywnościowe: Cyna jest używana w pokryciach opakowań, takich jak puszki aluminiowe, aby zapobiec korozji i przedłużyć trwałość produktów spożywczych. Dzięki temu żywność może być przechowywana przez dłuższy czas bez utraty jakości.
  • Medycyna: Cyna znajduje zastosowanie w niektórych obszarach medycyny, na przykład w produkcji preparatów wzmacniających szkliwo i chroniących zęby przed próchnicą (Fluorek Cyny)
  • Kosmetyki: W kosmetyce, cyna jest używana jako pigment do produkcji różnych produktów do makijażu, takich jak cienie do powiek, kredki do ust czy lakiery do paznokci.
  • Tworzywa Sztuczne: Cyna może być dodawana do niektórych tworzyw sztucznych w celu poprawy ich właściwości mechanicznych i termicznych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku tworzyw stosowanych w produkcji obudów elektronicznych i elementów konstrukcyjnych.
  • Szkło: Cyna jest używana w produkcji szkła, gdzie może poprawiać jego właściwości, takie jak przewodność cieplna i optyczna.
  • Ołówki: Tradycyjne ołówki były wypełnione stopami zawierającymi cynę np. używano ołówki ołowiowo-cynowe. 
  • Żywica i Materiały Budowlane: Cyna może być dodawana do żywic i materiałów budowlanych w celu poprawy ich wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne. Jest wykorzystywana w produkcji rur, kształtowników, paneli elewacyjnych i innych produktów budowlanych.

Te zastosowania pokazują, jak wszechstronna jest cyna i jak szeroko jest wykorzystywana w różnych dziedzinach życia codziennego oraz w przemyśle.

Jaką cynę można sprzedać na skupie złomu

W RMC Polska kupujemy każdy rodzaj cyny w każdej postaci. Mogą to być pręty lutownicze, drut do lutowania, figurki, naczynia, gąski z cyny, granulat z cyny oraz wszelkiego rodzaju przetoki cynowe oraz odlewy. Minimalna zawartość cyny w kupowanych produktach musi wynosić powyżej 30%. Kupujemy cynę w różnych stopach np.: stop cyny z ołowiem, cyna z antymonem, cyna z dodatkiem srebra czy też miedzi. 

W przypadku większych ilości i wyceny indywidualnej, jeśli w stopie cyny znajduje się srebro w odpowiedniej ilości otrzymasz zapłatę za cynę i srebro. Natomiast pierwiastkami, które obniżają cenę cyny w skupie są: antymon (Sb); miedź (Cu), bizmut (Bi), cynk (Zn), arszenik (As), Kadm (Cd) oraz nikiel (Ni)

Jak wygląda przyjęcie cyny w RMC Polska

Dostarczając złom cyny do RMC Polska masz pewność, że otrzymasz najwyższą cenę cyny określoną na podstawie analizy zawartości cyny za pomocą spektrometru Rentgenowskiego i/lub laserowego. Jeśli zidentyfikujemy w dostarczonej przez ciebie cynie srebro zostanie określona jego ilość oraz wartość.

Jaka jest cena cyny w skupie złomu

Cena cyny w skupie złomu może się znacząco różnić w zależności od wielu czynników, takich jak aktualne ceny na rynkach światowych, lokalna podaż i popyt, jakość i czystość cyny oraz obecne trendy gospodarcze i przemysłowe. Ponadto, ceny mogą różnić się w zależności od regionu, kraju oraz skupu złomu, w którym sprzedajesz cynę. 

Cena cyny w skupie złomu

Cena cyny w skupie złomu zależy również od jej czystości, składu chemicznego, ceny cyny na LME oraz wartości euro. Przykładowo w dniu 19 kwietnia 2024r cena cyny na skupie złomu o czystości 100% mieściła się w przedziałach od 60 zł do 100 zł za kg. Ze względu na to, że RMC Polska sprzedaje cynę do ostatecznych odbiorców przy większych ilościach możesz otrzymać cenę indywidualnie ustaloną. 

Sprzedając cynę do RMC Polska masz pewność, że otrzymasz zapłatę nie tylko za cynę, ale również za srebro, które może się znajdować w stopie cyny.

Podsumowując, cyna na skupie złomu to nie tylko kolejny metal, który trafia na stertę odpadów. To cenny surowiec, który może przynieść korzyści finansowe sprzedającemu oraz w aspekcie makro korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne, zarówno dla skupu złomu, jak i dla przemysłu.